skip to main | skip to sidebar

Menü

  • Főoldal
  • Ásványok
  • Ezüstözött ékszerek tisztítása, tárolása
  • Tutorialok
  • Elérhetőség

Linkek

  • Blogspot

Magamról

Fotóm
Levelibéka Ékszerei
Üdvözöllek az oldalamon! A nevem Éva és már gyermekkorom óta kreatívkodom. Mindenfélét kipróbáltam már, de igazán az ékszerkészítés fogott meg. Az egész 3. osztályos koromban kezdődött, amikor a napközis tanárom azzal az ötlettel állt elő, hogy vigyen mindenki gyöngyöt, meg damilt és suli után pókot fűzünk. Ekkor szerettem bele a gyöngyfűzésbe és mélyedtem el benne. Kezdetben gyöngy állatkákat fűztem, majd később virágokat és ékszereket. Ezt követően bukkantam rá Fülöpné Fülöp Katalin Drótból hajlított ékszerek c. könyvére. Nagyon megtetszett az ötlet, hogy igazi komoly ékszereket készíthetnék nem csak gyöngyökből, hanem fémből is. Megvettem a könyvet és elkezdtem a munkát. Az első darabom olyan jól sikeredett, hogy másnap abban mentem iskolába. Ma már nevetségesen gagyinak tűnik, de akkor ez volt a legszebb darabom és elmondhattam magamról, hogy "Igen, képzeljétek el, ezt én készítettem". És mindenki csak ámult és megdícsérte a fülbevalót. Mára már rengeteget fejlődtem, ami látszik is, de azért megőríztem az első pár fülbevalómat is, ami a kezdetekre emlékeztet ...
Teljes profil megtekintése

Elérhetőség, kapcsolatfelvétel

E-mail: levelibekaekszerei@gmail.com
Twitter: Eva_Jewellery
Könyves blogom: www.gondolatoklevelibekatollabol.blogspot.com

Archívum

Rendszeres olvasók

Kedvenc alkotóim

Kedvenc könyveseim

Népszerű bejegyzések

  • Ásvány kaboson befoglalása
  • Rugós karika fülbevaló készítése :o)
  • Angelit medál - az egyik kedvencem ;)

Címkék

Kaboson / cabochon (41) Verseny / Játék (17) Csepp medál (9) Hegyikristály / quartz (9) Rózsakvarc / rose quartz (9) Jáspis / Jasper (8) Ametiszt / amethyst (7) Tigrisszem / tiger eye (7) swarovski (7) Achát / agate (6) Holdkő / moonstone (6) Gránát / garnet (5) Labradorite / labradorite (5) Tünde / kelta ékszerek (5) Ónix / onyx (4) Angyal / Angel (3) Aventurin / aventurine (3) Citrin (3) Csupa réz - ezüstözött sárgaréz ékszerek (3) Karperec / Bracelet (3) Szodalit / sodalite (3) Türkiz / turquise (3) hematit (3) kámea (3) Barna napkő / brownfluss (2) Csakra ékszerek (2) Korall (2) Leírás / Tutorial (2) angyal (2) füstkvarc (2) könyvek (2) türkinit (2) Életfa (2) Akvamarin / Aquamarine (1) Felajánlás / segítség (1) Figurális medálok (1) Karika fülbevaló (1) Karneol / Carnelian (1) Krizokolla (1) Lápis Lazuli (1) Magnetit (1) Malachit / malachite (1) Mokait (1) Rodokrozit (1) Szerpentin (1) Unakit (1) angelit (1) aventurin (1) foglalat (1) gyurma (1) medál (1) nyaklánc (1) Éjkék napkő / bluefluss (1)

Eddig ennyien voltatok itt :)

Üzemeltető: Blogger.
Levelibéka Ékszerei

Ásvány kaboson befoglalása

2011. október 25., kedd

Jelen esetben ez egy tigrisszem kaboson. :o)


Anyagok:
- 1db ásvány kaboson /Ez nálam egy 20x14mm-es ovális tigrisszem)
- 2db 50cm-es 0,8 mm-es ezüstözött sárgarézhuzal
-  kb. 3,5m 0,4 mm-es ezüstözött sárgarézhuzal
- 1db CD (nem fontos, de én imádok zenét hallgatni, miközben alkotok :o) )
Legszívesebben Kövi Szabolcs CD-it hallgatom, így miközben ékszerek készítek meditálok is. :o)

Szerszámok:
- Kúpos fogó
- Oldalcsípő fogó
- Laposfogó

Elkészítési idő: kb. 2 óra

Néhány szó a kabosonról

A kaboson (cabochon) általában egy olyan ásvány, melynek egyik oldala lapos, míg másik oldala domború, ezáltal könnyen befoglalható. Ezen belül az alakja viszont változó. A legelterjedtebb formák a kerek, ovális és csepp formák, de vannak már tégla és négyzet formájúak is, ill. úgynevezett freeform-ok. Freeform, vagyis szószerinti fordításban szabad formájúak, igazából szabálytalan a formájuk, legtöbbször pedig asszimetrikus.
Kabosont nem csak ásványból készíthetik, hanem műgyantából, üvegből, kagylóból stb.
Vannak kabosonk, melyeket egy szépen kifaragott női fej díszít. Ezeket a kabosonokat pedig kámeának (cameo) hívják.
Én általában az internetről szerzem be a befoglalható köveimet az alkotókboltjáról, de Debrecenben is van egy jó kis ásványból a Piac utcán egy kis kapualjban. Ennek a boltnak a neve Hegyikristály Ásvány-Ékszer és Ajándékbolt. Ebben a boltban kicsit drágábbak a kabosonok, mint az interneten, viszont sokkal nagyobb a választék.
Kabosonokat vásárolatunk még ásványbörzéken is. Itt általában grammban van megadva az áruk, legalábbis ahol én vásároltam, ott grammban mérték.

Kaboson lelőhelyek az inerneten:
- www.hatvanianna.meska.hu
- www.konvalinka.meska.hu  >>> http://alkotokboltja.hu/Shop/index/602/15528





















Elkészítés menete:

1. lépés
Vegyük kezünkbe a 2db 50cm-es huzalt és a végüktől 18cm-re a képen látható módon rögzítsük őket egymáshoz a 0,4 mm-es dróttal.
Nem kell figyelni, hogy mennyire legyen szabályos ez a kezdő tekerés, mert a végén le fogjuk bontani. Csupán a rögzítés célját szolgálja, így a meneteket sem kell rajta megszámolni.

2. lépés
Most kezdjük el szépen körbetekerni a huzalokat a képen látató mód szerint.
Először 1x körbetekerjük az alsó huzalt a 0,4-es dróttal, majd a második tekerésnél a két huzal között átvezetjük a 0,4-es drótot és a fenti huzalt is körbetekerjük 1x teljesen és a második tekerésnél a két huzal között vezetve a 04,-est az alsó huzalt tekerjük körbe megint 1x teljesen és a második tekerésnél a két huzal között ismét átvezetve a felső huzalt tekerjük körbe teljesen 1x … Tehát ezeket a lépések ismételgetjük, amíg el nem értük a kívánt hosszt.




FIGYELEM!
Ügyeljünk arra, hogy csak akkora szakaszt tekerjünk körbe, amekkora a kabosonunk kerülte + 1mm!
Én tekerés közben folyamatosan hozzámérem az ásványhoz az éppen készülő ruhácskáját. :o)
Ha nem elég, akkor folytatom a tekerést, ha viszont túl hosszú, akkor visszabontok belőle.

TIPP
Ha a tekerésnél a menetek nincsenek egymás mellett, akkor laposfogó segítségével egymás mellé tolhatjuk őket úgy, hogy a 0,8mm-es drótra ráfogunk és elkezdjük tolni rajta óvatosan a fogót és egymás mellé toljuk ezzel együtt a 0,4-es drótból tekert meneteket is.


3. lépés
Amikor már a megfelelő méretű szakaszt betekertük, akkor elmetsszük a 0,4mm-es huzalt, valamint az elején az összefogást szolgáló részt is lebontjuk és levágjuk.

4. lépés
A körbetekert szakaszoknál a 0,8 mm-es huzalokat visszahajtjuk úgy, hogy azok egyenesen álljanak, de összefogva őket pontosan egymáshoz érjenek és a kabosonunk is beleférjen.














5. lépés
Ezt követően fogjuk a keretet és azon a részen, ami az eleje lesz, vagyis ahol a kaboson eleje lesz előre hajtjuk a külső 2 huzalt, a másik kettőt (ami hátul lesz), pedig egyenesen hagyjuk. Az egyenesen hagyott részek lesznek ugyanis az akasztó alapjai, amire a 0,4-es dróttal fogunk dolgozni a 6. lépésben.
6. lépés
A medálunk akasztóját ugyanazzal a módszerrel tekerjük körbe, mint ahogyan a keretet. Kb. 2cm-es szakaszon körbetekerjük 0,4 mm-es huzallal a 2db egyenes huzalunkat úgy, hogy közben egymás mellé is húzzuk őket.
7. lépés
Mikor körbetekertük a 2cm-es szakaszt, akkor elvágjuk a 0,4 mm-es drótot, hogy ne akadályozzon minket a kiálló szál a további munkában.
A 2cm szakaszunk tetejét megfogjuk kúpos fogóval és egy picit behajlítjuk, majd a kiálló huzalt a keretbe hajlítjuk (A) kép). Ezt követően az egész nem körbetekert részt árbújtatjuk a kereten úgy, hogy a körbetekert szakasza az akasztónak pontosan a kerethez simuljon (B) és C) képek). Ezután kúpos fogóval még alakíthatunk rajta, hogy mennyire legyen kerek, ill. laposfogóval, attól függően, hogy milyen alakúra szeretnénk csinálni. Ez ízlés kérdése, én a kerekebbet szeretem.
A D) és E) képeken mutatom be, hogyan rendezzük a kereten átbújtatott 2 körbe nem tekert szálat. Az előre hajtott szálak közzé tesszük őket közvetlenül az akasztó két széléhez, mivel itt fogjuk őket visszahajtani a 8. lépésben.
8. lépés
Tehát mint azt a 7. lépésben írtam, az átbújtatott részeket visszahajtjuk, vagyis körbetekertük a kereten. Ezekkel fogjuk hátulról megtámasztani a kabosonunkat, hogy ne pottyanjon ki. Beigazítjuk a két szála úgy, hogy a keret oldalsó szélétől egy kicsit beljebb legyen, majd levágjuk őket úgy, hogy a kereten kb. 3cm-rel túllógjon.













9. lépés
Most pedig egy kicsit nehezebb rész következik. Először az egyik szállal dolgozunk. Mikor beállítottuk, hogy hogyan álljon a szál, akkor a keret oldalán kívülről rátekerjük a kiálló huzalt a menetek között a képen látható módon. Én 2x-3x szoktam körbetekerni. Ha elkészültünk vele, akkor a felesleget levágjuk.
Nem kell aggódni, hogy a kereten a rátekert drót kicsit széthúzódik. Ezen menet közben tudunk alakítani.
Így kell kinéznie, ha elkészültünk vele:
Ha sikerült ugyanígy elkészítjük a másik oldalon is. Ha jól dolgoztunk, akkor a kabsosnunkat beletéve az hátul már nem fog kiesni a keretéből.

10. lépés
Utolsó lépésben eldolgozzuk az elején kimaradt  2 szálat. Ez nagyon egyszerű, hiszen csak egymásba csavarjuk a két szálat úgy, hogy közben a lehető legszorosabbra húzzuk őket.

FIGYELEM!
Elég egyszer vagy maximum kétszer körbetekerni a drótot, hiszen így is nagyon tartós lesz. Nem tekergethetjük a huzalt túl sokszor ugyanazon a ponton, mert elfárad a fém és egyszerűen eltörik.



Elkészültünk!  :o)


Én ezt a medált egy közép haladó kategóriába sorolnám, főleg a hátoldalának az elkészítése miatt. Ettől függetlenül bárki megpróbálkozhat vele, akinek megtetszett, mivel aki komolyan érdeklődik az ilyesfajta kézműves ékszerek elkészítése iránt annak akár elsőre is sikerülhet.
Annak, akinek nem sikerül elsőre azt tanácsolom, hogy ne keseredjen el, mert ha kitartó és sokat gyakorol, akkor sikerülni fog. Nekem sem sikerült elsőre. Ez már a sokadik darabom. :o)

Bejegyezte: Levelibéka Ékszerei dátum: 11:12  

Címkék: Kaboson / cabochon, Leírás / Tutorial, Tigrisszem / tiger eye

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

Újabb bejegyzés Régebbi bejegyzés Főoldal
Feliratkozás: Megjegyzések küldése (Atom)

Blog Design by Gisele Jaquenod

Work under CC License.

Creative Commons License